handlova.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Handlová

Aktuálne spravodajstvo

Srbi chcú podľa Thaciho anektovať časť Kosova ako Rusi Krym

Špeciálne jednotky kosovskej polície nevpustili cez hranice vlak smerujúci z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom \'Kosovo je Srbsko\'.PRIŠTINA 16. januára (WebNoviny.sk) - Srbsko chce ovládnuť časť územia na severe Kosova, rovnako ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym patriaci Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok kosovský prezident Hashim Thaci (na snímke) v súvislosti s kauzou srbského vlaku zadržaného na hraniciach Kosova. Špeciálne jednotky kosovskej polície v sobotu nevpustili cez hranice vlak smerujúci z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom "Kosovo je Srbsko". Odporúčame: Vlak do Kosova spôsobil roztržku, Srbi hrozia armádou Podľa kosovského prezidenta mal byť tento "provokatérsky" vlak pre Srbsko zámienkou, aby mohlo vojensky zasiahnuť a anektovať severnú oblasť Kosova. V nej žije okolo 50.000 etnických Srbov, ktorí odmietajú uznať nezávislosť Kosova a chcú byť opäť pod správou Belehradu. "Srbsko má v úmysle využiť tento vlak, ktorý bol dotovaný Ruskom, aby najprv severnú oblasť Kosova zabralo a potom ... pripojilo k Srbsku, podľa krymského modelu," povedal Thaci v rozhovore pre Reuters. Vo svojom vyjadrení narážal na ukrajinský polostrov Krym, kde žije množstvo etnických Rusov, ktorí po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 namiesto novovzniknutej nezávislej vlády v Kyjeve naďalej pociťovali lojalitu k Moskve. Srbský prezident Tomislav Nikolič v súvislosti so sobotným incidentom obvinil kosovské vedenie z podnecovania vojnového konfliktu. Srbsko naďalej neuznáva suverenitu Kosova, svojej bývalej provincie, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila samostatnosť. Vyše 90 percent populácie Kosova tvoria obyvatelia albánskeho pôvodu. Suverenitu Kosova uznali USA a väčšina členských krajín EÚ. Srbsko, Rusko, ani Slovensko kosovskú nezávislosť dosiaľ neuznali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Srbi chcú podľa Thaciho anektovať časť Kosova ako Rusi Krym

Vdovu po strelcovi z gay klubu v Orlande vzali do väzby

Obvinená je z viacerých trestných činov vrátane napomáhania a navádzania k činu a tiež z marenia výkonu spravodlivosti.WASHINGTON 16. januára (WebNoviny.sk) - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zadržal v pondelok v meste San Francisco vdovu po strelcovi Omarovi Mateenovi, ktorý vlani v júni usmrtil v gay klube v Orlande na Floride 49 ľudí a 53 ďalších zranil. Noor Zahi Salmanovú vzali v pondelok ráno do vyšetrovacej väzby. Pred súd by mala predstúpiť už v utorok. Obvinená je z viacerých trestných činov vrátane napomáhania a navádzania k činu a tiež z marenia výkonu spravodlivosti, uviedla spravodajská stanica CBS News. Salmanová sa do San Francisca presťahovala po streľbe v nočnom klube Pulse v Orlande na Floride, kde jej manžela po smrtiacom útoku z 12. júna zneškodnila špeciálna policajná jednotka. Vyšetrovateľom zároveň už dávnejšie povedala, že o zámere svojho manžela vedela a pokúšala sa mu ho vyhovoriť. Mateen (29) počas útoku telefonoval na núdzovú linku 911 a prisahal vernosť teroristickej skupine Islamský štát (IS). Jeho čin je najhorším masakrom svojho druhu v dejinách USA, pričom FBI ho označil ako za teroristický útok, tak aj za zločin z nenávisti. Omar Mateen sa narodil v rodine afganských prisťahovalcov v New Yorku. Bol dvakrát ženatý. Noor Zahi Salmanová bola jeho druhou manželkou, s ktorou mal trojročného syna. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vdovu po strelcovi z gay klubu v Orlande vzali do väzby

Vojaci zastrelili tínedžera, hádzal po nich kamene

Mladí Palestínčania začali na juhu Predjordánska na izraelských vojakov hádzať kamene. Obranná paľba vojakov pripravila jedného z nich o život.RAMALLÁH 16. januára (WebNoviny.sk) - Život 17-ročného mladíka si vyžiadali zrážky medzi Palestínčanmi a izraelskými vojakmi, ku ktorým došlo v pondelok v dedine neďaleko mesta Betlehem v Izraelom okupovanom Predjordánsku. Informovalo o tom palestínske ministerstvo zdravotníctva. Podľa ministerstva mladík podľahol zraneniam, ktoré utrpel po tom, ako Palestínčania začali na juhu Predjordánska na izraelských vojakov hádzať kamene. Tí sa bránili paľbou z ručných zbraní, pričom mladého Palestínčana zasiahli do hrude tri guľky. Palestínske médiá uviedli, že mladíci zasypali vojakov kameňmi, keď vstúpili do malej dediny pri Betleheme. Ďalší štyria Palestínčania utrpeli pri potýčke zranenia. Palestínske útoky nožom, streľba alebo zámerné vrazenie autom do skupiny ľudí si od predvlaňajšej jesene vyžiadali životy už vyše 40 Izraelčanov. Pri streľbe izraelských bezpečnostných síl prišlo o život aj vyše 270 Palestínčanov. Väčšina z nich boli podľa Izraela útočníci, zvyšní zahynuli pri zrážkach s izraelskými vojakmi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vojaci zastrelili tínedžera, hádzal po nich kamene

Do Nórska dorazili stovky vojakov USA, Rusi sa hnevajú

Americkí vojaci absolvujú v krajine zimný vojenský výcvik, v rámci ktorého sa naučia fungovať s lyžami či prežiť v arktickom prostredí.OSLO 16. januára (WebNoviny.sk) - Približne 300 vojakov americkej námornej pechoty dorazilo v pondelok do Nórska, kde budú pôsobiť nasledujúcich šesť mesiacov. Zahraniční vojaci sú tak do tejto oblasti nasadení vôbec po prvý raz od druhej svetovej vojny, čo už stihlo rozhnevať susedné Rusko. Nórske úrady pritom popreli, že by operácia akokoľvek súvisela s obavami, ktoré v Severoatlantickej aliancii vyvoláva Moskva, približuje agentúra Reuters. Americkí vojaci zo základne Camp Lejeune v štáte Severná Karolína pristáli v pondelok krátko po 10.00 h SEČ na letisku Värnes neďaleko Trondheimu, tretieho najväčšieho nórskeho mesta. V Nórsku ostanú Američania dovedna jeden rok; po šiestich mesiacoch ich však vystrieda ďalšia skupina. Hovorca jednotiek rýchleho nasadenia nórskej armády uviedol, že americkí vojaci teraz absolvujú zimný vojenský výcvik, v rámci ktorého sa naučia fungovať s lyžami či prežiť v arktickom prostredí. "Nijako to nesúvisí s Ruskom či súčasnou situáciou," povedal ďalej. Dodal však, že v marci sa títo vojaci zúčastnia na vojenských cvičeniach, do ktorých sa zapoja aj britskí vojaci. Ruské veľvyslanectvo v Osle sa v pondelok zatiaľ k operácii nevyjadrilo, jej zmysel však spochybnilo ešte vlani na jeseň, kedy Nórsko nasadenie amerických vojakov avizovalo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do Nórska dorazili stovky vojakov USA, Rusi sa hnevajú

Turisti mali šťastie v nešťastí, prežili pád balóna

K nehode teplovzdušného balóna prišlo v Spojených arabských emirátoch. Najhoršie zranenia utrpel pilot, ktorého museli do nemocnice previesť letecky.DUBAJ 16. januára (WebNoviny.sk) - Šiesti zahraniční turisti a jeden pilot utrpeli v pondelok zranenia pri nehode teplovzdušného balóna, ktorý sa zrútil v Spojených arabských emirátoch. K nehode došlo v opustenej oblasti neďaleko mesta al-Madam v emiráte Šardžá, spresnila miestna polícia. Viacerých turistov hospitalizovali. V najhoršom zdravotnom stave je pilot balóna, ktorého do nemocnice previezli letecky, aby sa mohol podrobiť okamžitému ošetreniu. Príčinu nehody vyšetruje polícia, ktorá uviedla, že zranení turisti pochádzajú z ázijských a európskych krajín. Nijaké ďalšie podrobnosti však neposkytla. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turisti mali šťastie v nešťastí, prežili pád balóna

Siemens osvetľuje Bratislavu bez súťaže, tvrdí poslanec SaS

Poslanec SaS Juraj Droba sa pýta, ako je možné, že nebolo treba vypísať verejné obstarávanie a ako vybral pre zabezpečenie verejného osvetlenia magistrát firmu Siemens.BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Verejné osvetlenie v hlavnom meste SR Bratislave aj naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens, podľa poslanca NR SR za SaS Juraja Drobu, ktorý je kandidátom na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, však bratislavský magistrát uzavrel zmluvu na osvetlenie bez súťaže. Poslanec o tom informuje vo svojom blogu. Koncom tohto roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia mesto zabezpečilo osvetlenie Zmluvou o úrovni poskytovania služieb, ktorú so Siemensom uzavreli na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Mesto bude preberať majetok do vlastných rúk Počas tohto obdobia podľa hovorkyne budú majetok preberať do správy mesta. "Ten je v rukách spoločnosti Siemens, ktorá plnila zmluvu svojimi kapacitami bez účasti mesta, ktoré jej za výkony platilo. Súčasťou preberania majetku je zároveň preberanie dokumentácie, či už v oblasti vlastníctva majetku, alebo technického stavu osvetlenia," dodala s tým, že celková suma sa mesačne odvíja od počtu aktívnych svetelných bodov. Oproti minulému roku ju podľa Skokanovej znížili o cenu elektrickej energie, ktorú si mesto Bratislava hradí samo. "Priemerne sa cena prevádzky pohybuje na úrovni 132-tisíc eur bez DPH za mesiac," spomenula hovorkyňa. Poslanec Juraj Droba sa v blogu pýta, ako je možné, že nebolo treba vypísať verejné obstarávanie a ako vybral magistrát firmu Siemens. "Bola nejaká súťaž? Nebola," pripomína poslanec za SaS. Mudrlantov bude podľa Nesrovnala pribúdať Ivana Skokanová poznamenala, že dôvodom pre podpísanie Zmluvy o úrovni poskytovania služieb so Siemensom je dôkladná príprava podkladov pre riadne verejné obstarávanie, z ktorého vzíde nový poskytovateľ verejného osvetlenia. "Hlavné mesto SR Bratislava už začalo s prípravou nového verejného obstarávania na dodávku verejného osvetlenia," spomenula Skokanová v decembri. Na bratislavskom magistráte predpokladajú, že novú zmluvu na verejné osvetlenie podpíšu opäť na dlhšie obdobie. "K tomuto môžem povedať iba toľko, že sa blížia župné voľby a bude pribúdať mudrlantov, ktorí budú hľadať témy bez toho, aby poznali problematiku a pýtali sa, o čo ide," reagoval v pondelok primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Verejné osvetlenie sa skladá zo svetelného zdroja, nosného zariadenia a rozvodu. Vlastníkom i správcom osvetlenia je hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, prevádzkovateľom je firma, ktorá na základe zmluvy s mestom prevádzkuje osvetlenie Bratislavy. Za technicko-prevádzkový stav zariadení verejného osvetlenia umiestneného na verejných priestranstvách zodpovedajú vlastník, správca a prevádzkovateľ. Blog Juraja Drobu nájdu záujemcovia na adrese http://droba.blog.sme.sk/c/444434/bratislavsky-magistrat-uzavrel-zmluvu-na-osvetlenie-za-2-miliony-bez-sutaze.html Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Siemens osvetľuje Bratislavu bez súťaže, tvrdí poslanec SaS

Libra sa dotkla októbrového dna, voči doláru kleslo aj euro

Americká mena oslabila voči japonskému jenu na 114,03 JPY/USD z úrovne 114,58 JPY/USD.NEW YORK 16. januára (WebNoviny.sk) - Britská libra v pondelok oproti doláru oslabila na najnižšiu úroveň od októbra minulého roka. Išlo o reakciu na správy, že premiérka Theresa Mayová sa chystá nasmerovať krajinu na cestu jasného zrušenia zväzkov s Európskou úniou. "Čoraz viac to vyzerá tak, že na obzore je "tvrdý" brexit a trhy na to reagujú," povedal Neil Wilson, analytik spoločnosti ETX Capital. "Teraz musíme predpokladať, že Mayová uprednostní kontrolu imigrácie a cenou, ktorú treba zaplatiť, bude odchod z jednotného trhu. To by mohlo libru poslať v nadchádzajúcich týždňoch oveľa nižšie, snáď smerom k úrovni 1,10 USD/GBP," pokračoval Wilson. Libra oproti doláru oslabila pod hranicu 1,2 USD/GBP, ale neskôr sa zotavila na 1,2061 USD/GBP. Stále však bola nižšie v porovnaní s predošlým obchodovacím dňom, počas ktorého uzavrela na úrovni 1,2183 USD/GBP. Spoločná európska mena oproti doláru tiež klesla, a to na 1,0602 USD/EUR z hodnoty 1,0643 USD/EUR. Dolár však oslabil voči japonskému jenu na 114,03 JPY/USD z úrovne 114,58 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Libra sa dotkla októbrového dna, voči doláru kleslo aj euro

Štát hľadá riešenie, RegioJet nechce uvoľniť trate

Súkromný dopravca si chce podľa ministra dopravy Árpáda Érseka urobiť z cestujúcich rukojemníkov.BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Nasadenie náhradných vlakov po odchádzajúcom súkromnom dopravcov RegioJet je ohrozené. Uviedlo to Ministerstvo dopravy a výstavby SR, podľa ktorého súkromný dopravca odmieta uvoľniť trate, na ktorých vozil cestujúcich z Bratislavy do Košíc, napriek osobnému prísľubu ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi. "Súkromný dopravca si z cestujúcich chce urobiť rukojemníkov. Štát urobí všetko pre to, aby sa nenechal takýmto jednaním vydierať a budeme hľadať všetky zákonné možnosti ako zabezpečiť dostatok miesta vo vlakoch," povedal Érsek, čím reagoval na informácie od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Odporúčame: RegioJet reaguje na vyjadrenie Danka ohľadom dotácie Danko: Slovensko investorov nevyháňa, RegioJet má dotáciu RegioJet oficiálne oznámil zrušenie vlakov Bratislava-Košice Zavedenie štátnych IC vlakov je v ohrození ŽSR dostali v pondelok od RegioJetu písomné stanovisko, že odmieta zrušiť objednávku trás, v ktorých dnes jazdia vlaky súkromného dopravcu medzi Bratislavou a Košicami a ktoré od februára tohto roka zastavuje. Pre rozhodnutie súkromného dopravcu tak podľa ministerstva dopravy nebude v týchto časoch možné zaviesť štátne IC vlaky. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vo svojom stanovisku uviedla, že v súčasnosti nemôže garantovať, že bude schopná zabezpečiť náhradu vlakov spoločnosti RegioJet. "ZSSK požiadala správcu infraštruktúry ŽSR o pridelenie trás a rada by ich využila, no v súčasnej neistote nemá možnosť konkrétne plánovať. V hre je aj prípadný odchod o niekoľko minút skôr alebo neskôr, no je veľmi náročné ho nastaviť, keďže dochádza ku kolíziám v staniciach aj s inými spojmi," vyhlásili zástupcovia ZSSK. Dodali, že o prípadnom novom nastavení cestovného poriadku budú verejnosť v najbližších dňoch a týždňoch informovať. Ministerstvo dopravy podľa RegioJetu klame RegioJet považuje stanovisko ministerstva dopravy za nepravdivé, súkromný dopravca podľa svojho vyjadrenia trasu medzi Bratislavou a Košicami blokovať nechce. RegioJet podľa vlastných slov poslal ŽSR oficiálne stanovisko o zmenách v cestovnom poriadku od 26. februára tohto roka. "Súčasťou tejto informácie bola jednak žiadosť o ďalšie trasy diaľkových spojení medzi Českou republikou a Košicami a takisto aj jasná informácia o tom, že 31. januára 2017 prestanú vlaky RegioJetu jazdiť na trase Bratislava - Košice. To znamená, že od 1. februára budú tieto trasy k dispozícii, aby ich mohli prípadne využiť vlaky ZSSK," uviedol hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj. Dodal, že pokiaľ má ZSSK záujem, musí v období od 31. januára do zmeny cestovného poriadku rokovať s RegioJetom o takzvanom prevzatí trasy. Súkromný dopravca je podľa Ondrůja pripravený o celej situácii rokovať a trasy uvoľniť už začiatkom februára tohto roka. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štát hľadá riešenie, RegioJet nechce uvoľniť trate

Merkelová: Rokovania o odchode Británie z EÚ nebudú rýchle

Veľká Británia a Európska únia sa pripravujú na plán britskej premiérky, od ktorého sa podľa agentúry DPA očakáva, že Británia opustí jednotný trh aj colnú úniu Európskej únie.BERLÍN 16. januára (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová bagatelizovala v pondelok očakávania, podľa ktorých rokovania o odchode Británie z EÚ prebehnú rýchlo a hladko. "Najprv musíme počkať, kým Británia iniciuje príslušný článok (Lisabonskej zmluvy)," uviedla na pondelkovej tlačovej konferencii v Berlíne nemecká kancelárka. "Budeme pozorne počúvať. A reagovať podľa toho, čo plánujú urobiť. Počkáme a uvidíme, s akými návrhmi prídu," povedala Merkelová s odkazom na zásadný prejav britskej premiérky Theresy Mayovej, v ktorom by mala v utorok predstaviť svoje plány na tzv. tvrdý brexit. Británia a EÚ sa pripravujú na Mayovej plán, od ktorého sa podľa agentúry DPA očakáva, že Británia opustí jednotný trh aj colnú úniu Európskej únie. Mayová pred časom oznámila, že do konca marca plánuje aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý stanovuje pravidlá pre následný dvojročný rokovací proces pri odchode krajiny z EÚ. Britský najvyšší súd má podľa očakávania vydať tento mesiac verdikt v prípade odvolania vlády proti rozhodnutiu iného súdu, ktorý vyhlásil, že Mayová musí najprv konzultovať uplatnenie článku 50 s parlamentom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová: Rokovania o odchode Británie z EÚ nebudú rýchle

Česi naháňali diviaka, postrelené zviera vtrhlo do školy

Postrelený diviak pri naháňačke s policajtmi prebehol niekoľkými ulicami až k základnej škole vo východnej časti Litoměříc.PRAHA 16. januára (WebNoviny.sk) - V uliciach severočeského mesta Litoměřice sa odohrala naháňačka ako z filmu. Policajti tam prenasledovali postreleného diviaka, ktorého sa napokon podarilo dolapiť až na miestnej základnej škole. Zviera si prerazilo cestu do školy cez sklenené okno a zneškodnil ho tam až privolaný poľovník. S odvolaním sa na políciu o tom v pondelok informoval spravodajský server Novinky.cz. Policajtom pomáhali pohyb zvieraťa monitorovať svedkovia, ktorí volali na tiesňovú linku. Postrelený diviak prebehol niekoľkými ulicami až k základnej škole vo východnej časti Litoměříc, ktorej okolie počas incidentu preventívne uzavreli. Diviaka sa nakoniec podarilo zavrieť do školskej šatne, kde ho zneškodnil poľovník. Udalosť sa zaobišla bez zranení, škody na majetku školy budú vyčíslené až neskôr. Bezprostredne nebolo jasné, kto diviaka pôvodne postrelil. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Česi naháňali diviaka, postrelené zviera vtrhlo do školy

Peter Sagan očakáva na Tour Down Under náročné etapy

Na pretekoch Tour Down Under Peter Sagan debutoval pred siedmimi rokmi krátko pred svojimi 20. narodeninami.ADELAIDE 16. januára (WebNoviny.sk) - Po vyše dvojtýždňovej príprave a treťom mieste na generálkovom kritériu People\'s Choice Classic sa v utorok začne pre slovenského cyklistu Petra Sagana ostrá sezóna 2017. Etapou z Unley do Lyndochu (145 km) štartujú šesťetapové preteky Tour Down Under (TDU), na ktorých sa dvojnásobný a úradujúci majster sveta predstaví po siedmich rokoch a zároveň po druhý raz v kariére. Odporúčame: Sagan skončil v kritériu pred Tour Down Under tretí Chce začať potichu Podľa vlastných slov očakávania nemá veľké, preteky v okolí austrálskeho Adelaide berie rodený Žilinčan ako zoznamovací test nielen s nastupujúcou sezónou, ale aj novým tímom Bora-Hansgrohe, kde prestúpil vlani z rozpadnuvšieho sa Tinkoffu. "Očakávam náročné etapy, ale nie supernáročné. Sú dlhé, ale nie zasa príliš dlhé," upozornil Peter Sagan na špecializovanom webe Cyclingnews. Cyklistické preteky Tour Down Under 2017 - program: 1. etapa: Unley - Lyndoch (145 km) 2: etapa. Stirling - Paracombe (148,5 km) 3. etapa: Glenelg - Victor Harbor (144 km) 4. etapa: Norwood - Campbelltown (149,5 km) 5. etapa: McLaren Vale - Willunga Hill (151,5 km) 6. etapa: Adelaide - mestské okruhy (90 km) Na otázku o aktuálnej forme odpovedal položartom: "Dúfam, že nie je momentálne ešte veľmi dobrá." Vzápätí vysvetlil svoje slová: "Toto je iba úvod dlhej sezóny, preto chcem radšej začať potichu. Nie je dobré byť vo forme hneď na začiatku, ale radšej počkať na správny moment." Na pretekoch Tour Down Under Sagan debutoval pred siedmimi rokmi krátko pred svojimi 20. narodeninami. Vtedy ho ako člena tímu Liquias Doimo málokto poznal, ale v krste vo veľkej cyklistike obstál. V jednotlivých etapách skončil štvrtý aj piaty, do úniku sa dostal s vtedajšou legendou a neskorším dopingovým hriešnikom Lanceom Armstrongom a v celkovej klasifikácii obsadil 29. miesto s odstupom 1:38 min za víťazným Andrém Greipelom. A hoci Sagan v druhej etape tvrdo pocítil, čo znamená pád vo veľkej cyklistike (vyžiadalo si to 17 štichov na ramene aj stehne), preteky hrdinsky dokončil. "Smiali sa mi, že po takom páde som sa znova postavil na nohy a ďalej šliapem do pedálov. Aj preto som dostal prezývku Rambo," ozrejmil Peter Sagan udalosti spred 7 rokov. Bora-Hansgrohe postaví silné družstvo A čo vraví Sagan už ako etablovaná superstar svetovej cyklistiky a úradujúci víťaz WorldTour na program tohtoročných pretekov TDU a svoje ambície? "Videl som finiš druhej etapy. Bude pre mňa veľmi náročný, hoci nie nezdolateľný. Neskôr príde na rad kopec Willunga, pamätám si ho z roku 2010. Celkovo to budem brať deň po dni. Zapojím sa do niektorých finišov, možno aj technickejších dojazdov. Uvidíme podľa situácie. Plány pre celkové poradie si nerobím. Tieto preteky beriem najmä ako dobrú prípravu na dôležitejšie časti sezóny," doplnil Peter Sagan. V kádri nového tímu Petra Sagana Bora-Hansgrohe na južnej pologuli sú írsky šprintér Sam Bennett, domáci ašpirant na celkové poradie Jay McCarthy, nemecký klasikár Rüdiger Selig a Rakúšania Gregor Mühlberger s Lukasom Pöstlbergerom. Saganovým spolujazdcom bude aj krajan Michael Kolář. "Tím Bora-Hansgrohe postaví na Tour Down Under naozaj silné družstvo. Ukazuje, že chce byť pri debute vo World Tour konkurencieschopný. S úradujúcim majstrom sveta Petrom Saganom v zostave to bude veľmi vzrušujúci a tesný ročník. Sagan je výnimočný cyklista a stále sa necháva vidieť. Už v roku 2010 zaútočil v etape počas záverečného stúpania na Willunga Hill a napokon tam skončil piaty. Som si istý, že jeho cieľom bude pódium," povedal riaditeľ pretekov Mike Turtur. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Peter Sagan očakáva na Tour Down Under náročné etapy

Mercedes našiel náhradu za majstra sveta Rosberga

Fínsky pilot Valtteri Bottas bude v nasledujúcej sezóne majstrovstiev sveta formuly 1 jazdiť za tím Mercedes.LONDÝN 16. januára (WebNoviny.sk) - Fínsky pilot Valtteri Bottas bude v nasledujúcej sezóne majstrovstiev sveta formuly 1 jazdiť za tím Mercedes. Utvorí tak dvojičku s Britom Lewisom Hamiltonom. Dvadsaťsedemročný Bottas nahradí v Mercedese nemeckého majstra sveta z vlaňajška Nica Rosberga, ktorý sa pár dní po najväčšom úspechu svojej kariéry prekvapujúco rozhodol ukončiť kariéru. Bottasom uvoľnené miesto vo Williamse obsadí skúsený Brazílčan Felipe Massa. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mercedes našiel náhradu za majstra sveta Rosberga

Súd v Granade skrátil trest Kukučovej za Bushovu vraždu

Mária Kukučová strávi v španielskom väzení o takmer dva roky menej, ako by podľa pôvodného rozsudku mala.GRANADA 16. januára (WebNoviny.sk) - Španielsky odvolací súd zrušil rozsudok šesť mesiacov väzenia nepodmienečne, vynesený nad slovenskou občiankou Máriou Kukučovou za to, že v roku 2014 násilne vnikla do domu svojho bývalého milenca Andrewa Busha, ktorého následne zastrelila. Súd v meste Granada zároveň skrátil Kukučovej (26) trest za Bushovu vraždu z 15 na 13 rokov a deväť mesiacov, čo znamená, že Slovenka strávi v španielskom väzení o takmer dva roky menej, ako by podľa pôvodného rozsudku mala. Kukučová si svoj trest odpykáva vo väznici v Granade, kam ju po bitke s inou odsúdenou premiestnili z nápravného zariadenia pri Malage. O skrátení Kukučovej trestu rozhodol trojčlenný senát odvolacieho súdu v dnes zverejnenom 13-stranovom dokumente vypracovanom na základe konania, ktoré prebehlo v decembri. Andrew Bush (48) vlastnil a spravoval klenotníctvo v Británii, neskôr sa presťahoval do španielskej Marbelly, kde vlastnil vilu v hodnote tri milióny libier. S Kukučovou sa rozišiel približne mesiac pred osudným incidentom. Kukučová podľa svojich slov strávila v apríli 2014 vo vile sama dva dni a s Bushom sa tam stretla, keď sa vrátil aj so svojou novou ruskou priateľkou Mariou Korotajevovou. Podnikateľ Korotajevovej povedal, aby ho počkala pred domom a s Kukučovou sa začal hádať. Slovenka uviedla, že vytiahol zbraň, ktorá potom pri ich následnom zápase vystrelila. Súd v Malage jej argumenty neuznal a za vraždu ju odsúdil na 15 rokov väzenia. Okrem toho je Kukučová povinná zaplatiť dcére a sestre zavraždeného odškodné vo výške takmer 160.000 libier. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súd v Granade skrátil trest Kukučovej za Bushovu vraždu

Hlina vyzval Rybníčka, aby nezakladal stranu, chce ho v KDH

Ako povedal podpredseda KDH Peter Bobula, je nerozumné, nesprávne a nezodpovedné vytvárať novú politickú stranu a trieštiť politický priestor.BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Predseda mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina v pondelok vyzval primátora Trenčína Richarda Rybníčka, aby nezakladal novú konzervatívnu stranu TOSKA. Ako Hlina povedal na tlačovej besede, podľa neho nie je najmenší dôvod zakladať ďalšiu konzervatívnu politickú stranu na Slovensku, keďže KDH po marcových parlamentných voľbách prešlo fázou záchrany a konsolidácie. "KDH prežilo, je a bude silné. Teraz sme v druhej fáze," povedal Hlina s tým, že ide o vytesňovanie priestoru tak, aby bolo zrejmé, kto predstavuje konzervatívnu politiku na Slovensku. Odporúčame: Richard Rybníček zakladá politickú stranu TOSKA Politológ hodnotí šance strany TOSKA, toto Rybníčka nepoteší Podľa Hlinu by bolo rozumné sa spojiť Demokracia umožňuje vznik nových politických strán, čo nikto podľa predsedu kresťanských demokratov nespochybňuje. "Naozaj nie je potrebné robiť ďalšiu novú konzervatívnu stranu. KDH je forma a forma je silná. My sme konzervatívci. Keď chce niekto robiť konzervatívnu politiku, sme pripravení spolupracovať. Chceme poprosiť a požiadať pána Rybníčka, aby zvážil našu ponuku, ktorá mu už bola adresovaná," povedal a dodal, že KDH je pripravené a stále má miesto v predsedníctve, ktoré ponúka Rybníčkovi. "Poďme pracovať v konzervatívnom priestore pre kresťanskú demokraciu. Ponuka platí," dodal Hlina s tým, že výber nového člena v predsedníctve KDH podlieha zvoleniu na Rade KDH, ale strana je na to pripravená. Ak sa však Rybníček predsa len rozhodne stranu založiť, KDH to nebude vyhodnocovať ako konštruktívne. Podľa Hlinu by však bolo rozumné sa spojiť. "Sme pripravení ísť do zápasu o náš konzervatívny priestor, ktorý nám prirodzene patrí," dodal. Ako povedal podpredseda KDH Peter Bobula, je nerozumné, nesprávne a nezodpovedné vytvárať novú politickú stranu a trieštiť politický priestor. "Naopak, tento priestor potrebuje zjednocovanie a spájanie. KDH je jasne hodnotovo zadefinovaná kresťanskodemokratická strana," povedal a dodal, že KDH chce konzervatívny priestor posilňovať. Podľa Bobulu netreba voličom pliesť hlavu množstvom politických subjektov. Vznik strany TOSKA oznámil v októbri Primátor Trenčína Richard Rybníček v októbri minulého roka oznámil, že zakladá novú politickú stranu TOSKA. Nepozdáva sa mu súčasná situácia, keď Národná rada Slovenskej republiky a samotná vláda rozhodujú o dianí v jednotlivých regiónoch Slovenska. Marcové parlamentné voľby podľa neho dopadli patom. "Korupcia je problém celého podnikateľského prostredia," povedal Rybníček s tým, že sa snažil nájsť lepšiu cestu, ako len kritizovať súčasný stav. "To nestačí. Nie som však žiadny spasiteľ ani záchranca Slovenska, ani pravice. Cítim sa ako človek, ktorý nechce byť iba medzi tými, čo nadávajú, ale mali by sme sa posúvať ďalej, povedal v úvode svojho vyhlásenia vlani v októbri. Jeho strana sa má hlásiť ku konzervativizmu a hlavnou programovou tézou strany má byť decentralizácia a zmena územného členenia Slovenska. Rybníček nevylučuje budúcu spoluprácu Podľa Rybníčka dnes starostovia, podnikatelia, lekári, sestričky, učitelia cítia, že krajina je nebezpečne riadená z Bratislavy. "Rastie frustrácia ľudí v regiónoch. Výsledkom je pasivita občanov, bezradnosť. Oni čakajú na niekoho, kto za nich problémy vyrieši," dodal. Tak podľa neho dostávajú priestor populistické rozhodnutia. Zdôraznil, že moc treba presunúť do jednotlivých regiónov. Chcel by, aby sa Slovensko členilo na tzv. prirodzené regióny alebo župy. "Treba preniesť kompetencie tam, kde žijú občania." Richard Rybníček vo svojom pondelkovom stanovisku uviedol, že Alojzovi Hlinovi ďakuje za ponuku a považuje ju za kompliment, rovnako ako ponuky, ktoré mal od bývalého predsedu KDH Jána Figeľa. "Pánovi Hlinovi som napísal, že ho obdivujem za jeho snahu zmeniť KDH a držím mu päste. Rovnako som mu však napísal, že napriek tomu som sa rozhodol ísť svojou vlastnou cestou, pretože pripravujeme veľmi zásadnú reformu Slovenska a program TOSKY ako proreformnej strany bude mať snahu osloviť čo najširší okruh voličov. Nevylučujem, že sa naše cesty v budúcnosti stretnú," reagoval primátor Trenčína. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hlina vyzval Rybníčka, aby nezakladal stranu, chce ho v KDH

Na zastávke v Bratislave našli mŕtvu 19-ročnú ženu

Mŕtva žena, ktorú našli na železničnej zastávke Bratislava - Železničná studnička, utrpela devastačné poranenia.BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Na železničnej zastávke Bratislava - Železničná studnička našli v pondelok napoludnie mŕtvu ženu. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, 19-ročná dievčina z okresu Levice utrpela devastačné poranenia. Presné okolnosti jej smrti polícia vyšetruje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na zastávke v Bratislave našli mŕtvu 19-ročnú ženu

Foto: Sanitka prešla do protismeru, zrazila sa s kamiónom

Vodiča sanitky previezol vrtuľník do nitrianskej nemocnice, lekárka v sanitke má zranenú nohu a záchranár sa zranil ľahšie.BRATISLAVA/TOPOĽČANY 16. januára (WebNoviny.sk) - Leteckí záchranári zasahovali pri nehode sanitky s kamiónom, ktorá sa stala krátko pred 12:30 v obci Koniarovce v okrese Topoľčany. Vodič rýchlej záchrannej pomoci pravdepodobne prešiel do protismeru a čelne sa zrazil s nákladným Ivecom. Ako informovala nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, vodiča sanitky previezol vrtuľník do nitrianskej nemocnice, lekárka v sanitke má zranenú nohu a záchranár sa zranil ľahšie. Kamión je nepojazdný. Škody na autách zatiaľ nie sú vyčíslené. Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia vyšetrujú. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Sanitka prešla do protismeru, zrazila sa s kamiónom

Britská libra oproti doláru oslabila na trojmesačné minimum

Britská mena reagovala na to, že podľa časti médií krajiny sa premiérka Theresa Mayová chystá nasmerovať Britániu na cestu jasného zrušenia zväzkov s Európskou úniou. LONDÝN 16. januára (WebNoviny.sk) - Britská libra oproti doláru oslabila na trojmesačné minimum v reakcii na správy, že premiérka Theresa Mayová sa chystá nasmerovať krajinu na cestu jasného prerušenia zväzkov s Európskou úniou. Libra voči doláru v pondelok spadla pod hranicu 1,2 USD/GBP, ale neskôr sa mierne zotavila. Mayová má podrobnosti britských plánov na odchod z EÚ zverejniť v utorkovom prejave. Jej úrad uviedol, že vyzve na vytvorenie "globálnej Británie", ktorá je otvorená svetu. Časť britských médií hovorí, že premiérka bude signalizovať ochotu na odchod krajiny z jednotného trhu s cieľom získať kontrolu nad imigráciou. "Čoraz viac to vyzerá tak, že na obzore je "tvrdý" brexit a trhy na to reagujú," povedal Neil Wilson, analytik spoločnosti ETX Capital. "Teraz musíme predpokladať, že Mayová uprednostní kontrolu imigrácie a cenou, ktorú treba zaplatiť, bude odchod z jednotného trhu. To by mohlo libru poslať v nadchádzajúcich týždňoch oveľa nižšie, snáď smerom k úrovni 1,10 USD/GBP," dodal. Zotavenie libry voči doláru z úrovne pod 1,20 USD/GBP v pondelok nastalo po tom, ako The Times of London zverejnil vyjadrenie novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obchodná dohoda medzi USA a Veľkou Britániou by sa mohla dosiahnuť "veľmi rýchlo" po tom, ako sa tento týždeň ujme úradu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britská libra oproti doláru oslabila na trojmesačné minimum

Podnikateľ Lunter chce vyzvať Kotlebu v župných voľbách

Kandidatúra Jána Luntera je podľa OĽaNO dobrou správou pre Banskobystrický kraj.BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Kandidatúra Jána Luntera na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja je dobrou správou pre tento kraj. Malo by byť našou spoločnou snahou, aby ľudia so životnými skúsenosťami a čistým štítom nabrali odvahu vstúpiť do politiky a čestne v nej ľuďom slúžili. Vyhlásil to líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igor Matovič s tým, že hnutie sa rado s Lunterom stretne a prediskutuje jeho víziu pre Banskobystrický kraj. Agentúre SITA poskytol stanovisko Matoviča hovorca OĽaNO-NOVA Dano Mitas. Portál www.tyzden.sk v pondelok informoval, že banskobystrický podnikateľ a majiteľ firmy na zdravé potraviny Ján Lunter sa rozhodol kandidovať na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako uvádza portál v rozhovore s Lunterom, po tom, ako ho podporilo viacero osobností, sa Lunterovi vraj podarilo presvedčiť aj manželku, ktorá s jeho krokom nakoniec súhlasila. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podnikateľ Lunter chce vyzvať Kotlebu v župných voľbách

RISKOVAL. PORUŠOVAL ZÁKONY. MENIL PRAVIDLÁ.

ZAKLADATEĽ je skutočný príbeh muža, ktorý vybudoval impérium menom McDonald´s. Dnes do neho patrí 35.000 prevádzok s rýchlym občerstvením po celom svete. Píše sa rok 1954. Marilyn Monroe sa práve vydala za Joa DiMaggia; Elvis Presley nahral piesne "That’s All Right” a "Blue Moon of Kentucky” pre Sun Studio v Memphise a filmový producent Walt Disney finišuje s výstavbou svojho zábavného parku. Kým Amerika zažíva povojnový boom, 52-ročný podnikateľ Ray Kroc sa snaží uživiť ako obchodný cestujúci, ktorý ponúka na predaj výkonné profesionálne. Tie šli na odbyt hlavne reštauráciách Drive-In, ktoré boli v povojnových rokoch u Američanov mimoriadne obľúbené. Keď sa Ray dozvie, že malá reštaurácia si objednala šesť mixérov, začne mu to vŕtať v hlave. Mohli by mať taký obrat, aby potrebovali urobiť naraz až 30 mliečnych koktailov? Rozhodne sa túto dodávku vybaviť osobne a po prvýkrát sa stretáva s bratmi McDonaldovcami a ich malou reštauráciu, ktorá ho očarí. Veľmi rýchlo si uvedomí, že toto je koncept budúcnosti – synchronizovaná príprava jedla ako na bežiacom páse a jednoduchá, ale kvalitná ponuka zložená z toho, čo si najviac ľudia objednávajú – hamburgery, hranolky a cola. Najskôr sa Ray s McDonaldovcami dohodne, že bude pre nich pracovať ako agent pre frančízy. V prvom rade presadí, aby každá z ďalších prevádzok bola jasne označená ikonickým emblémom, ktorý na okoloidúcich pôsobí ako svätožiara. Dva zlaté oblúky sa stali pop artovým majákom a zaradili sa ku všade prítomným a jasne rozpoznateľným symbolom podobne ako fľaša Coca-Coly alebo konzerva Campbellovej polievky. Rayovou zásluhou sa v krátkom čase v Chicagu a jeho okolí otvorí nových 13 pobočiek a plánujú sa ďalšie aj v ostatných častiach krajiny. Práve sa začala písať história najslávnejšieho fast-foodu všetkých čias… "Rád píšem tento typ veľkých amerických príbehov, ” hovorí scenárista Robert Siegel, ktorý má na svojom konte aj oscarový film Wrestler. "História značky McDonald´s sa dotýka všetkých amerických tém: automobilová kultúra, 50-te roky, vzostup predmestí, fast-food, kapitalizmus, chamtivosť. Ten príbeh je dokonale epický a pozná ho len málo ľudí. Hovorí o zrode rýchleho občerstvenia, ktoré ešte aj dnes formuje náš životný štýl – ako jeme, kde jeme a s kým.” Názov ZAKLADATEĽ tvorcovia zvolili s istou dávkou irónie. "Ray nezaložil McDonald’s,” vysvetľuje producent Don Handfield. "Nevymyslel ani geniálny Speedee System. Ale bez Raya Kroca by dnes túto značku nepoznali po celom svete. Ray bratov McDonaldovcov obdivoval, pretože urobili niečo, čoho on nebol nikdy schopný – prísť s originálnym nápadom. Aj oni sa snažili, ale Rayove ambície boli pre nich nedosiahnuteľné. On sníval o troch tisíckach pobočiek, čo vtedy znelo šialene. Zakladateľom nebol, ale sám seba tak nazýval.” Jedným z dôvodov, prečo sa tvorcovia rozhodli ukázať príbeh Ray Kroca a bratov McDonaldovcov divákom, je snaha "poľudštiť" túto gigantickú nadnárodnú sieť. "Myslím, že keď ľudia spoznajú históriu vzniku McDonald´s, zlepší to v ich očiach humánny obraz, ktorý podľa mňa táto spoločnosť za posledných 50 rokov stratila,” uzatvára Don Handfield. Film ZAKLADATEĽ sa v slovenských kinách premieta od 19. januára. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo RISKOVAL. PORUŠOVAL ZÁKONY. MENIL PRAVIDLÁ.

Nezaradené účty budú obsluhované len cez poverených členov

Fyzické alebo právnické osoby, ktoré sú majiteľmi nezaradených účtov vedených v Centrálnom depozitári cenných papierov SR (ďalej len CDCP), budú môcť od 6.2.2017 žiadať o niektoré služby súvisiace s týmito účtami už iba prostredníctvom povereného člena. Nový spôsob nakladania s cennými papiermi na nezaradených účtoch začne CDCP uplatňovať v zmysle § 173w novelizovaného zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZOCP) po úspešnej migrácii na platformu TARGET2-Securities. "CDCP mal už dlhšiu dobu zámer posilniť členský princíp zavedením nezaradených účtov a zmenou prístupu na tieto účty cez členov. CDCP týmto vyjde v ústrety klientom, keďže títo pri nakladaní so svojimi cennými papiermi na účtoch majiteľa budú môcť využiť pobočkovú sieť poverených členov (zväčša bánk), ak chcú podať príkaz osobne." vysvetľuje Dagmar Kopuncová, obchodná riaditeľka CDCP SR, a.s. Ktoré účty sú nezaradené? Pod pojmom nezaradený účet sa chápe účet majiteľa, ktorý CDCP zriadil pre fyzickú alebo právnickú osobu do 30. septembra 2015. Nepatria sem účty zriadené pre centrálny depozitár, členov CDCP, štátne orgány konajúce v mene SR, alebo osobe podľa osobitného predpisu. Nezaradený účet majiteľa zaniká okamihom, keď na ňom nie je evidovaný žiadny zaknihovaný cenný papier (ďalej len CP). Ako budú nezaradené účty obsluhované? Medzi služby, o ktoré bude môcť majiteľ nezaradeného účtu požiadať CDCP výlučne prostredníctvom povereného člena patria: • príkaz na registráciu prevodu CP, • príkaz na registráciu presunu CP, t.j. presunu CP z jedného účtu majiteľa na iný účet toho istého majiteľa, • príkaz na registráciu prechodu CP, napr. dedenie CP. Majiteľ nezaradeného účtu môže určiť len jedného člena CDCP, ktorý bude následne po dobu jeho poverenia vykonávať služby vo vzťahu k tomuto účtu. V prípade, že majiteľ nezaradeného účtu doručí príkaz na tieto služby priamo CDCP, CDCP takýto príkaz nevykoná. Kto je poverený člen? Povereným členom sa môže stať ktorýkoľvek člen CDCP na základe uzatvorenia rámcovej zmluvy s CDCP. Zoznam poverených členov CDCP zverejní na svojej webstránke. Poverený člen môže v prípade, ak má udelené poverenie CDCP na vykonávanie takejto činnosti, zároveň na základe požiadavky oprávnenej osoby zrealizovať aj nasledujúce služby vzťahujúce sa k nezaradenému účtu: • zaregistrovať vznik, zmenu a zánik pozastavenia práva nakladať na základe príkazu majiteľa účtu podľa § 28 ods. 3 písm. a) ZOCP, • zaregistrovať vznik, zmenu a zánik pozastavenia práva nakladať na základe príkazu obchodníka s cennými papiermi alebo zahraničného obchodníka s cennými papiermi podľa § 28 ods. 3 písm. b) ZOCP, • vyhotoviť stavový výpis z nezaradeného účtu. Požiadavky na tieto služby však majitelia nezaradeného účtu budú môcť naďalej podávať priamo CDCP. O ktoré služby musí majiteľ naďalej žiadať CDCP? Osoby, pre ktoré vedie CDCP nezaradený účet majiteľa musia naďalej podávať CDCP príkazy/požiadavky na niektoré služby ako napr.: zmena údajov na nezaradenom účte, registrácia vzniku/zmeny/zániku záložného práva v registri záložných práv, vyznačenie vzniku/zmeny/zániku záložného práva na cenné papiere vedené na nezaradenom účte, registrácia vzniku/zmeny/zániku zabezpečovacieho prevodu v osobitnej evidencii zabezpečovacích prevodov cenných papierov. Kto ešte môže nakladať s CP na nezaradených účtoch? Príkazy a požiadavky na služby vo vzťahu k nezaradeným účtom budú môcť naďalej podávať aj iné oprávnené osoby ako majitelia nezaradených účtov, ktorými sú napríklad burza CP, obchodník s CP, súd alebo iné štátne orgány. Prevádzkový poriadok CDCP bude od 6.2.2017 obsahovať osobitné ustanovenia v súvislosti s podávaním príkazov a požiadaviek na služby vo vzťahu k nezaradeným účtom a ustanovenia upravujúce činnosti povereného člena. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nezaradené účty budú obsluhované len cez poverených členov

King Shaolin predstavili coververziu skladby Duch Človeka

O réžiu videoklipu k skladbe Duch Človeka sa postarali Dominik Štofko a Laco Rychtárik.BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Slovenská new-age popová kapela King Shaolin predstavila coververziu skladby Duch Človeka kapely IMT Smile. Skladbu produkoval líder skupiny Dominik Štofko vo vlastnom štúdiu a spevy nahrávali v SMT štúdiu. Oslovilo ich Rádio Expres O mix nahrávky sa postaral dvorný zvukár kapely Miroslav Laho, o mastering zas Tomáš Karásek. "Pri príležitosti jubilea 20 rokov pôsobenia na scéne kapely IMT Smile nás oslovilo Rádio Expres s otázkou, či by sme mali záujem spraviť cover tejto legendárnej slovenskej kapely. Bola to zaujímavá výzva, nakoľko tvorím výlučne v anglickom jazyku, takže naša odpoveď znela kladne," prezradil Dominik Štofko. "Bol som na pár koncertoch IMT Smile a song Duch Človeka sa mi vryl do duše. Logicky potom výber padol na tento song. Ich verzia je dokonalá, plná energie, citu a osobne skladbu považujem za veľmi pravdivú," objasnil spevák. Formácia predtým predstavila pieseň fanúšikom a fanúšičkám naživo, pričom muzikanti dostali pozitívne ohlasy. "V kapele sme sa zhodli na tom, že sa nám song v tej forme, ako ho hráme, veľmi páči. Následne sme dospeli k záveru, že by bolo krásne ho mať ako singel. Bratia Táslerovci nám dali oficiálne povolenie na použitie skladby, z čoho sme boli, samozrejme, nadšení," povedal kapelník Michal Neffe. Klip nakrúcali v košických ateliéroch Skupina k piesni zverejnila aj videoklip. O réžiu sa postarali Dominik Štofko a Laco Rychtárik. Klip nakrúcali v košických ateliéroch produkčnej spoločnosti Woont. "Sme radi, že sme spolupracovali práve s Lacom, boli sme na rovnakej vlnovej dĺžke a kreatívnej vlne. Počas natáčania sme sa navzájom dopĺňali a nachádzali nové cesty až k finálnej podobe videoklipu," uviedol Štofko. "Klip sme sa snažili poňať abstraktne a účinkuje v ňom Petra Krbaťová, niekoľkonásobná majsterka a vicemajsterka Slovenska v hip-hop sólo/duo/formáciách, ktorá stvárňuje dušu snažiacu sa dostať von zo škrupiny, ktorej hovoríme telo. Spočiatku sa snaží oslobodiť z metaforického tela, ktoré predstavuje figurína, aby sa na konci klipu duša mohla spojiť s ďalším telom, ktoré k nej prehovára," povedal frontman. Nakrúcanie muzikantom znepríjemňovalo chladné počasie. "Počas nakrúcania sme sa museli popasovať aj s enormnou zimou, pričom naša tanečnica Petra bola niekoľko hodín iba v tanečnom overale. V našich očiach nepredstavuje teda len krásnu ženu, výbornú tanečnicu, ale aj statočnú bojovníčku. Našimi obľúbenými scénami sú práve jej tanečné kreácie, ktoré celý štáb pri natáčaní sledoval s nemým úžasom," prezradil Michal Neffe. Formácia chystá v marci klubové turné King Shaolin Maresi Tour 2017, počas ktorého predstaví aj skladby zo svojho druhého albumu Born Free. Kapela King Shaolin debutovala albumom Road To The Machiavelli Valley (2012), z ktorého pochádzajú piesne Japan, My Road či Never Knows. Začiatkom roka 2014 začali pôsobiť aj ako sprievodná kapela Celeste Buckingham. V roku 2015 získali na Medzinárodnom festivale piesne v poľskom Rzeszówe druhé miesto a Dominik Štofko si vďaka skladbe Friend odniesol ocenenie za najlepšiu kompozíciu. V skupine pôsobia aj Norbert Neuschl (basgitara, sprievodné vokály) a Michal Uličný (bicie nástroje). Vlani vydali EP Burn Inside. Informácie pochádzajú od PR manažéra Marca Maseratiho a z archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo King Shaolin predstavili coververziu skladby Duch Človeka

Aj zamestnanci skupiny VÚB môžu pomôcť svojej komunite

B R A T I S L A V A (16. Januára 2017) – Nadácia VÚB vyhlasuje 16. januára 2017 Zamestnaneckú grantovú schému "Pomôžte svojej komunite", v rámci ktorej rozdelí celkovo 30 000 eur na podporu komunitných a verejnoprospešných aktivít zamestnancov skupiny VÚB. Zamestnanci skupiny VÚB, ktorých nadchol nápad realizovať konkrétny projekt vo svojej komunite, mu môžu pomôcť získať finančnú podporu. Stačí, keď sa zapoja od 16. januára do 10. februára 2017 do Zamestnaneckej grantovej schémy "Pomôžte svojej komunite". O príspevok môžu požiadať pre mimovládne neziskové organizácie, školy, miestne samosprávy alebo iné organizácie, ktoré sa venujú rozvoju prostredia, vzdelávania či aktivitám pre rôzne skupiny. Najväčšiu šancu získať grant budú mať projekty, na ktorých sa zamestnanci skupiny VÚB aktívne zúčastňujú. "Sme radi, keď sa naši zamestnanci zapájajú do dobrovoľníckych aktivít a pomáhajú rôznym neziskovým organizáciám a občianskym združeniam. Keď pomáhajú oni, radi pomôžeme aj my," hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB. Žiadosť o grant môžu zasielať organizácie do 10. februára 2017 prostredníctvom registrácie v elektronickom formulári na https://nadaciavub.egrant.sk/. Zamestnanecký grantový program má za cieľ podporiť rôzne občianske iniciatívy, zveľadiť prostredie a zlepšiť život v ňom. Nadácia VÚB podporí projekty, ktoré spoja aktívnych ľudí snažiacich sa robiť užitočné veci, a tak vyriešiť miestne problémy. Nadácia VÚB podporí 20 neziskových projektov v celkovej sume 30 000 eur. Maximálna výška grantu je 1 500 eur. Detailnejšie informácie a kompletnú grantovú schému nájdete na webstránke www.nadaciavub.sk Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aj zamestnanci skupiny VÚB môžu pomôcť svojej komunite

Na Trumpovu inauguráciu vyzbierali už rekordných 90 miliónov

Predstavitelia inauguračného výboru neposkytli médiám žiadne mená darcov. WASHINGTON 16. januára (WebNoviny.sk) - Voľby prezidenta majú Spojené štáty už za sebou, ale zbieranie peňazí sa ešte neskončilo. Nastupujúci prezident Donald Trump a jeho spolupracovníci pokračujú v získavaní financií od darcov, ktorí "nemajú hlboko do vrecka", a tak môžu pomôcť zaplatiť slávnosti súvisiace s inauguráciou 20. januára, ale tiež uhradiť ďalšie náklady spojené so zmenou v prezidentskom úrade. Z vyzbieranej sumy sa zaplatí tiež práca neziskových organizácií, ktoré budú pomáhať zavádzať do praxe Trumpovu agendu. Výbor plánujúci Trumpove inauguračné slávnosti vyzbieral podľa doteraz dostupných informácií najmenej 90 miliónov dolárov a táto rekordná suma môže ešte narásť, uviedol nemenovaný predstaviteľ inauguračného výboru. Suma hravo prekonáva 53 miliónov dolárov, ktoré prezident Barack Obama vyzbieral od súkromných darcov na svoju prvú inauguráciu - Obama vtedy určil prísne obmedzenia pre výšku príspevkov a odmietol tiež peniaze od korporácií aj lobistov. Informácie priniesli koncom minulého týždňa americké médiá vrátane agentúry AP či webovej stránky denníka USA Today. Šeky už vypísalo množstvo korporácií Trumpov inauguračný výbor stanovil hranicu na milión dolárov od jednotlivých darcov a neprijíma finančné dary od registrovaných federálnych lobistov. Šeky už vypísalo množstvo korporácií, tradičných republikánskych darcov a niekoľko demokratov, povedal americkým médiám iný republikán, oboznámený s priebehom získavania peňazí pre inauguráciu Trumpa. Výbor nemusí zverejniť podrobnosti o zbierke peňazí a ich míňaní skôr ako 90 dní po inaugurácii, to je posledný termín. Predstavitelia inauguračného výboru neposkytli médiám žiadne mená darcov. Vo vyhlásení hovorcu výboru Borisa Epshteyna sa uvádzalo, že tím je "poctený a cíti pokoru pri neuveriteľnej záplave podpory Američanov z celej tejto krásnej krajiny, ktorí túžia venovať svoj čas a prostriedky". Výbor pomáha organizovať a financovať sériu podujatí pri príležitosti výmeny prezidentov, vrátane tradičného poinauguračného slávnostného sprievodu a troch inauguračných plesov, na ktorých sa Trump plánuje zúčastniť. Náklady odhadujú na 30 miliónov dolárov Federálny dištrikt Kolumbia, kde sa nachádza hlavné mesto USA Washington, zatiaľ minul 19 miliónov dolárov, ktoré boli oficiálne vyčlenené na inauguráciu. Starostka Muriel Bowserová uviedla, že podľa jej očakávania náklady dosiahnu 30 miliónov dolárov. Avšak tento rok "nie je iný než predchádzajúce roky, keď takisto minuli viac než len vyhradenú oficiálnu sumu", povedala Bowserová na tlačovom brífingu o inaugurácii ešte 6. januára. Pokiaľ ide o získavanie súkromných peňazí, stále je v činnosti aj výbor určený na zbierku financií Make America Great Again (Urobme Ameriku opäť veľkou), ktorý Trump založil spolu s dôležitým straníckym orgánom Republikánsky národný výbor (RNC). Výbor sa stará o predaj celej škály pamätných predmetov - v ponuke má napríklad limitovanú edíciu inauguračných chlopňových spôn za 40 dolárov za kus a balenie šiestich ochranných obalov na drinky (koozies) za 20 dolárov, na ktorých je ozdobná číslica "45" na počesť nástupu Donalda Trumpa do úradu 45. prezidenta USA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Trumpovu inauguráciu vyzbierali už rekordných 90 miliónov

Kližan na Australian Open takmer vyradil nasadeného Wawrinku

Slovenský tenista Martin Kližan v piatom sete viedol nad Stanom Wawrinkom 4:3 a podával. Z víťazstva a postupu do 2. kola Australian Open sa napokon tešil Švajčiar.MELBOURNE 16. januára (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Martin Kližan v pondelok reálne siahal po renkingovo druhom najcennejšom úspechu vo svojej kariére, napokon tesne neuspel. Prehral za 3:24 h výsostne dôstojne 6:4, 4:6, 5:7, 6:4, 4:6 s jasne favorizovaným Švajčiarom Stanom Wawrinkom nasadeným ako štvrtým v 1. kole dvojhry mužov na melbournských grandslamových Australian Open. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z AUSTRALIAN OPEN V druhom, treťom aj rozhodujúcom sete pritom Kližan viedol o brejk, ani raz to nedotiahol. V piatom dejstve prišiel za stavu 4:3 o podanie z náskoku 40:15 a napokon už nezískal ani gem. Miestny šampión zo sezóny 2014 Wawrinka nadviazal na úspech 6:4, 0:6, 6:4, ktorý si pripísal už v sezóne 2010 na antuke v marockej Casablance. Johnson bude ďalším súperom Wawrinku Dvadsaťsedemročný Petržalčan Kližan predviedol v Margaret Court Arene výkon, ktorým pomkol ku konštatovaniu, že je veľká škoda takto náročného žrebu hneď na úvod podujatia. Trojnásobný šampión z Majors Wawrinka (aj Roland Garros 2015 a US Open 2016) bude v stredu v 2. kole čeliť Američanovi Stevovi Johnsonovi. Kližan zaostal na esá 7:21, na dvojchyby sa to skončilo 2:6. Slovák dal 54 "winnerov" a urobil 46 nevynútených chýb, Švajčiar mal bilanciu 60:43. Víťaz nazbieral iba o 5 fiftínov viac (161:156). Wawrinka zrealizoval 6 zo 16 brejkbalov, Kližan 5 zo 16. Postupujúci mal pri sieti efektivitu 21/32, zdolaný 24/33. "Bol to obrovský boj. Som veľmi šťastný, že sa mi v ňom napokon podarilo uspieť, hoci som nedokázal predviesť môj najlepší tenis," povedal Wawrinka, citoval ho web Watson.ch. Obrazom: Australian Open - 1. deň Kližan teraz má v päťsetových drámach celoživotnú štatistiku 4:8, pričom priebežne bolo jeho skóre pozitívne 4:3. Wawrinka sa zlepšil na 25:19, priamo na tomto podujatí na 2:3. "Prehra mrzí... Čo z toho, že som hral výborne? Potešilo ma povzbudzovanie Slovákov v hľadisku, ktorí ma hnali do poslednej lopty. V záverečných dvoch gemoch Wawrinka ukázal, prečo je tak vysoko v rebríčku. Zahral ich fantasticky. Zápas som stratil za stavu 4:3 a 40:15 v piatom sete, keď som si nepodržal podanie. Je to však dobrý impulz do sezóny, telo vydržalo 3,5-hodinový zápas," povedal Martin Kližan. K incidentu zo záveru duelu, keď ho protivník značne nešetrne nastrelil pri sieti, dodal: "Nechcem to komentovať, trafil ma. Fakt je, že som prestal hrať a on mal na umiestnenie úderu celý dvorec..." Odporúčame: Lukáš Lacko v 1. kole Australian Open vyhral päťsetovú drámu Desiatka \'pavúka\' na Australian Open vyradila Čepelovú Kučová dala súperke kanára, na Australian Open pokračuje Šramková neuspela vo svojom debute na Australian Open Zverenec Martina Hromeca a kondičného trénera Ivana Trebatického Kližan bol pred troma rokmi v metropole Viktórie ako lucky loser z kvalifikácie v 3. kole hlavnej súťaže, jeho osobákom na veľkej štvorke zostáva osemfinále newyorských US Open 2012. Pred dvanástimi mesiacmi na južnej pologuli prehral v 1. kole v "maratóne" so Španielom Robertom Bautistom-Agutom. V rebríčkovom zmysle stále je maximom 34. muža hodnotenia triumf nad Rafaelom Nadalom z októbra 2014 v Pekingu: Španiel vtedy bol na druhej pozícii. Kližan čaká na úspech vo dvojhre od 19. júla Víťaz vlaňajších "päťstoviek" v Rotterdame i Hamburgu Kližan aj vinou zdravotných problémov čaká na úspech vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni už od 19. júla, keď v Umagu prekonal Španiela Enriqueho Lópeza-Péreza. Inkasoval okrúhlu desiatu prehru takéhoto typu v rade. Na GS utrpel šiesty nezdar za sebou. Bývalý 24. tenista hierarchie Kližan ťahá šnúru ôsmich prehier s členmi Top 10. Celkovo má proti oponentom takéhoto kalibru bilanciu 3:14. Vo dvojhre by sa mal najbližšie predstaviť 3. - 5. februára na tvrdom povrchu v NTC v Bratislave v súboji SR - Maďarsko v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov. Tridsaťjedenročný zverenec Magnusa Normana Wawrinka ešte nikdy netropol na AO v 1. kole. Celkovo sa mu to na vrcholnej scéne naposledy stalo na RG 2014, kde ho zaskočil Španiel Guillermo García-López. Švajčiar vtedy bol prvým úradujúcim šampiónom z Melbourne, ktorý v následnom Paríži dopadol takto chabo, od sezóny 1998 (Čech Petr Korda). Wawrinka minulý rok nestačil v osemfinále Australian Open na Kanaďana Milosa Raonica. Dvojhra 1. kolo: Stan Wawrinka (Švaj.-4) - Martin Kližan (SR) 4:6, 6:4, 7:5, 4:6, 6:4 za 204 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kližan na Australian Open takmer vyradil nasadeného Wawrinku

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Hovädzie na karí korení

30 dkg zadného hovädzieho
2 malé zemiaky
½ l vývaru
2 ČL solamylu
2 PL oleja
1 cibuľa
1 - 2 papriky
2 ČL karí korenia
1 paradajka
soľ

Zemiaky očistite, pokrájajte na tenšie kolieska a varte asi 5 min. Nechajte ich dobre odkvapkať a dajte bokom. Cibuľu očistite, nakrájajte nadrobno a opražte na oleji. Pridajte papriku nakrájanú na kocky a za stáleho miešania opražte až je paprika skoro hotová. Preložte do misky. Na panvicu pridajte olej, pridajte mäso nakrájané na tenké rezance a karí korenie. V miske zmiešajte vývar, solamyl a soľ a omáčku nalejte do panvice, dobre zamiešajte a varte až kým mäso nebude mäkké. Pridajte zmes cibule a papriky, uvarené papriky a paradajky pokrájané na kocky a ešte chvíľu povarte. Podávajte s ryžou.

Dobrá rada

V tvojej izbe zhasne sviečka

a únava sadne ti na viečka,vtedy ako anjel k tebe priletím na vlásky ťa pohladím nakloním sa máličko a pobozkám ťa na líčko...

Stavebník

Požiarna bezpečnosť v bytových domoch a skryté hrozby

Požiarna bezpečnosť je jedným zo základných požiadaviek kladených na stavbu, respektíve na jej zhotovenie či rekonštrukciu. Pod pojmom požiarna bezpečnosť stavby je nutné si predstaviť súbor faktorov, ktorých výsledkom je bezpečnosť osôb, a ďalej prevedenie stavebných konštrukcií vrátane technických a technologických zariadení objektu vzdorujúcich ohňu po dobu určenú v závislosti na požiarnom riziku.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Handlová - Morovno, Nová Lehota, Ráztočno, Remata
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang